Ničíme dřevokazný hmyz a houby

Mikrovlnným zářenímČervotoč proužkovaný
Tlakovou injektáží
• Vodním a lihovým chemickým přípravkem
Hlubokopenetrujícími gely

 

 

 

 

   Princip likvidace dřevokazů a dřevokazných hub je podobný ohřevu potravin v mikrovlnné troubě. Živé organizmy obsahují ve svých tkáních až 90% vody. Vodu lze rychle přivést do varu mikrovlnným ohřevem. Elektromagnetické záření o vhodné frekvenci, v případě mikrovlnného ohřevu 2,45 GHz, ohřeje rychle dřevokazy na teplotu, kterou nepřežijí. Protože dřevo obsahuje nižší množství vody, obvykle 8 až 14% ohřívá se méně. I když se larvy tesaříka ohřejí až na bod varu, okolní dřevo má teplotu daleko nižší. Mikrovlnné záření nezanechává v materiálu žádnou stopu. Po ošetření je nutné provést chemické ošetření vhodným chemickým přípravkem. Na trhu je jich dost, vhodný je například Lignofix, Pentalidol, Bochemit, Den Braven a řada dalších.

   Chemická ochrana sice nechrání proti larvám ukrytými ve dřevě, na ty dosáhne mikrovlnné záření, ale zabrání opětovnému napadení. Jedná se o kontaktní a požerové přípravky. Vylíhnutý brouk po styku s chemicky ošetřeným povrchem zahyne a z vajíček se nevylíhnou larvy. Rizikem jsou výsušné trhliny s obnaženým neošetřeným povrchem. Právě tam tesaříci i červotoči, nejobvyklejší škůdci, kladou svá vajíčka.

  Součástí ochrany dřeva je průzkum stupně napadení. Provádí se prohlídkou povrchu dřeva a akusticko-rezonančním testem. Místa, kde je podezření na vyšší napadení kontrolujeme Presslerovým nebozezem, (přírustkovým lesnickým nebozezem). Odebereme vzorek dřeva, váleček o délce až 250 mm a tloušťce 5mm. Výsledek je po vyfotografování součásti protokolu o prohlídce.

Více informací získáte v odkazech na články.